Olej rycynowy w kosmetyce
Olej rycynowy to wspaniały kosmetyk naturalny, często stosowany w rożnego rodzaju przepisach na domowy peeling. Wykazuje on wiele cennych właściwości, a do tego jest bardzo tani. Olej rycynowy można stosować zarówno na skórę i włosy, jak również na paznokcie, brwi czy rzęsy. Warto się z nim zaprzyjaźnić, bo zapewnia doskonałe właściwości lecznicze i ochronne.
Przez co najmniej sto lat olej rycynowy pojawiał się w kreskówkach i folklorze jako paskudna substancja smakowa narzucana dzieciom przez dorosłych. Jak się okazuje, w tym od dawna istnieje pewna prawda, że olej rycynowy jest dobry na wiele dolegliwości. Chociaż nadal powszechnie uważa się go za skuteczne remedium przy problemach trawiennych, istnieje wiele innych zastosowań oleju rycynowego. W rzeczywistości jest powszechnym składnikiem wielu produktów kosmetycznych i ma zastosowanie w wielu przepisach pielęgnacyjnych. W ostatnim czasie da się zauważyć niezwykły wzrost zainteresowania tym olejem praktycznie na całym świecie. Czy słusznie? Sprawdźmy sami.
Olej rycynowy a kosmetyki
Olej rycynowy to tłusta i ciężka substancja, uzyskiwana z nasion rośliny ricinus communis. Wiele pochodnych rycynoleinianu, substancji powstającej z oleju rycynowego, stanowi składniki tak popularnych produktów kosmetycznych jak dezodoranty, szminki, kredki do oczu, mydła i perfumy. Olej rycynowy jest dobrym emulgatorem i emolientem, ponieważ utrzymuje swoją strukturę w ekstremalnie wysokich i niskich temperaturach. Pomaga produktom kosmetycznym zachować gładką konsystencję w różnych warunkach stosowania. Ma także bardzo szerokie i wszechstronne działanie pielęgnacyjne.
Olej rycynowy zapewnia szereg korzyści, z których warto wymienić:
Naturalna pielęgnacja rzęs i brwi
Można nakładać olej rycynowy na rzęsy i brwi, aby przyspieszyć wzrost włosów i poprawić zdrowy i lśniący wygląd. Można go bezpiecznie stosować w okolicy oczu, ponieważ możesz nawet włożyć go bezpośrednio do oka, aby usunąć jakieś czynniki drażniące. Często zaleca się użycie mieszanki 1 łyżki stołowej oleju rycynowego i 1/8 szklanki oleju z pestek winogron jako naturalnego środka do demakijażu oczu.
Odżywka do włosów i zabiegi
Według wielu źródeł starożytni Egipcjanie byli pierwszymi, którzy używali oleju rycynowego do celów pielęgnacyjnych, szczególnie do włosów. Egipcjanie nakładali go na skórę głowy, aby stymulować wzrost włosów i zapobiegać łysieniu. Nadal zaleca się nakładanie oleju rycynowego na skórę głowy, aby zapobiec wypadaniu włosów i złagodzić łupież.
Naturalne kwasy tłuszczowe zawarte w tym cennym oleju sprawiają, że jest bardzo dobrą odżywką do włosów. Przed jego zastosowaniem warto rozgrzać go nieco i nałożyć na włosy na co najmniej 15 minut przed umyciem szamponem. Aby stworzyć przyjemniejszy zapach i zmniejszyć lepkość oleju rycynowego, można dodać do niego olej migdałowy, kokosowy lub ulubiony olejek eteryczny.
Środek do oczyszczania skóry
Niektóre źródła podają, że jednym z lepszych zastosowań oleju rycynowego i jego pochodnych jest oczyszczanie i peeling skóry. Oznacza to, że olej rycynowy pomaga wodzie mieszać się z olejem i brudem, aby łatwo je zmyć. Ponadto, doskonale łagodzi wszelkie podrażnienia po peelingu mechanicznym. W przeciwieństwie do innych środków czyszczących, które zawierają chemiczne substancje chemiczne, takie jak siarczan laurylosodowy, olej rycynowy jest bardzo podobny do naturalnych olejków skóry i nie usuwa nawilżenia podczas procesu oczyszczania.
Zmiękczanie skóry
W wielu miejscach można przeczytać, olejek rycynowy to tradycyjny środek do zabiegów kosmetycznych dla skóry całego ciała. Można go z powodzeniem stosować pod oczy, na podeszwy stóp i na głowę. Wchłania się, a następnie jego nadmiar może być zmywany podczas kąpieli.
Dziś taka tradycyjna aplikacja pozostaje w dużej mierze niezmieniona. Często również zaleca się jego stosowanie na całym, aby pozbyć się problemów dermatologicznych i chronić skórę wysuszeniem. Można go stosować na popękane pięty oraz na suche paznokcie i skórki.
Olejek rycynowy stanowi doskonały składnik domowych peelingów do twarzy, ciała i skóry głowy.
Informacje pochodzą m.in. ze strony http://zdrowie.pkt.pl/zdrowy-styl-zycia/olej-rycynowy-dla-zdrowia-i-urody/